- تامین اجتماعی - بیمه تکمیلی پارسیان - بانک کشاورزی - بانک ملت - بانک صادرات - بانک سپه - خدمات درمانی - نیروی مسلح

portfolio image

 واکسن کرونای روسیه ; دانشمندان روسیه اولین گزارش در مورد واکسن تولیدی این کشور را منتشر کرده و گفته‌اند که در آزمایشات اولیه، علائمی از تولید آنتی بادی دیده شده است.

براساس این گزارش که در ژورنال پزشکی لانست چاپ شده بدن شرکت کنندگان در این آزمایش برای مقابله با ویروس، بدون هر گونه عارضه جانبی جدی آنتی بادی تولید کرده است.

روسیه در ماه اوت به عنوان اولین کشور مجوز استفاده از این واکسن را در داخل این کشور صادر کرد.

در مقابل کارشناسان می‌گویند که آزمایشات انجام شده برای اثبات اثربخشی و ایمنی به اندازه کافی نبوده است.

اما روسیه نتایج بدست آمده از این واکسن کرونای روسیه را پاسخی به منتقدان دانسته است.

برخی از کارشناسان غربی نسبت به سرعت عمل روسیه در ساخت واکسن کرونای روسیه ابراز نگرانی کرده و گفته‌اند که تحقیقات بیشتری باید در این مورد انجام شود.

گزارش روسیه چه می‌گوید؟

براساس گزارش منتشره در لانست، دو آزمایش بر روی این واکسن که “اسپوتنیک ۵” نامیده شده در ماه‌های ژوئن و ژوئیه انجام شده است. در هر یک از این آزمایش‌ها ۳۸ داوطلب سالم حضور داشتند و به آن‌ها در ابتدا دوزی از این واکسن کرونای روسیه تزریق شد، سپس سه هفته بعد دوز دیگری به آن‌ها داده شد.

شرکت کنندگان بین ۱۸ تا ۶۰ سال سن داشتند. این افراد به مدت ۴۲ روز تحت کنترل قرار داشتند و پس از سه هفته در تمامی آن‌ها نشانه‌هایی از وجود آنتی بادی دیده شد. از جمله شایع ترین عوارض جانبی در بین داوطلبان سردرد و درد مفاصل بود.

در این آزمایش دارونما وجود نداشت و داوطلبان ازدریافت واکسن مطلع بودند.

در گزارش لانست آمده: “آزمایش‌های وسیع و طولانی مدت از جمله مقایسه دارونما و نظارت بیشتر برای ایجاد ایمنی و اثربخشی طولانی مدت واکسن برای جلوگیری از عفونت کووید ۱۹ لازم است.”

براساس این گزارش، مرحله سوم آزمایش واکسن شامل ۴۰ هزار داوطلب از “گروه‌های سنی مختلف و گروه‌های پرخطر” خواهد بود.

در این واکسن کرونای روسیه از گونه‌های سازگار آدنوویروس استفاده شده، ویروسی که معمولا باعث سرماخوردگی می‌شود تا به این طریق سیستم ایمنی واکشن نشان دهد.