- تامین اجتماعی - بیمه تکمیلی پارسیان - بانک کشاورزی - بانک ملت - بانک صادرات - بانک سپه - خدمات درمانی - نیروی مسلح

کیت تشخیص کرونا می‌تواند ویروس مرده را بیماری زا تشخیص دهد

ویژه پزشکان
portfolio image

 وضعیت کیت تشخیص کرونا; دانشمندان می گویند که کیت تشخیص کرونا آنقدر حساس است که می تواند قطعات ویروس مرده به جا مانده از عفونت قدیمی را تشخیص دهد.

اکثر افراد فقط برای یک هفته گرفتار عفونت هستند اما ممکن است برای چند هفته بعد هم تستشان مثبت شود.

محققان می گویند که ممکن است این به ارزیابی بیش از اندازه ابعاد شیوع منجر شود.

اما بعضی کارشناسان می گویند که معلوم نیست که چگونه می توان یک تست را ابداع کرد که موارد ابتلا را نادیده نگیرد.

پرفسور کارل هنگان، یکی از نویسندگان گزارش گفته که به جای اینکه نتیجه تست در کیت تشخیص کرونا “آری/نه” باشد باید یک مقطع مشخص را در نظر بگیرد که مقادیر کم ویروس باعث مثبت شدن نتیجه نشود.

او معتقد است که تشخیص بقایای ویروس قدیمی ممکن است دلیل آن باشد که چرا آمار مبتلایان بیشتر می شود اما تعداد بیماران بستری در بیمارستان ثابت است.

مرکز مطالعات پزشکی مبتنی بر شواهد در دانشگاه آکسفورد شواهد ۲۵ مطالعه را بررسی کرد که در آنها نمونه ویروس از تست های مثبت کیت تشخیص کرونا در یک پتری دیش قرارداده شد تا ببینند آیا رشد می کنند.

این روش تکثیر ویروس می تواند نشان دهد که آیا تست ویروسی توانسته فقط ویروس فعال را که قادر به رشد و تکثیر است تشخیص دهد یا اینکه قطعات ویروس قدیمی را هم نشان می دهد که قادر به رشد در شرایط آزمایشگاهی و بدن انسان نیست.

کووید چگونه تشخیص داده می شود؟

کیت تشخیص کرونا

کیت تشخیص کرونا

در تست پی سی آر با استفاده از سواب که تست متداول تشخیص این ویروس است مواد شیمیایی به کار می رود تا مواد ژنتیکی ویروس بزرگ و قابل تشخیص شود.

نمونه گرفته شده از فرد از تعدادی سیکل آزمایشگاهی عبور می کند که برای بازیافت ویروس کافی است.

تعداد سیکل ها نشان می دهد که چه مقدار از ویروس وجود دارد یعنی اینکه آیا مقدار زیادی ویروس زنده وجود دارد یا قطعات کوچک ویروس غیرفعال برجا مانده است.

نتیجه مشخص می کند که ویروس موجود تا چه حد قادر به مبتلا کردن فرد است. تست هایی که سیکل بیشتر دارند در تکثیر آزمایشگاهی کمتر تکثیر می شوند.

خطر مثبت کاذب

اما وقتی شخص با استفاده از کیت تشخیص کرونا تست ویروس کرونا می دهد، جواب او مثبت یا منفی است و مشخص نیست که چه مقدار ویروس در نمونه سواب وجود داشته و چه مقدار آن فعال است.

نتیجه تست برای فردی که مقدار زیادی ویروس زنده پخش می کند و شخصی که قطعات ویروس باقی مانده از ابتلای قبلی در او وجود دارد مثبت است.

اما پروفسور هنگان که متوجه نابهنجاری هایی در مورد آمار مرگ و میر شد و رهبری اصلاحات در سازمان بهداشت عمومی انگلستان را بر عهده داشت می گوید شواهد حاکی از آن است که “عفونت زایی ویروس بعد از حدود یک هفته کم می شود”.

او می گوید که درحالیکه امکان ندارد که تمام تست های کیت تشخیص کرونا را بررسی کرد و دید که آیا ویروس ها فعال بودند یا نه، اگر دانشمندان مقطع تشخیصی را مشخص کنند احتمال نتیجه مثبت اشتباه کاهش می یابد.

به این ترتیب، نتیجه تست افرادی که در گذشته مبتلا شده بودند مثبت نخواهد بود.

و پرفسور هنگان گفته که در این صورت لازم نیست همه اشخاص مظنون را قرنطینه یا ردگیری کنیم و ابعاد همه گیری هم بهتر معلوم می شود.

سازمان بهداشت عمومی انگلستان هم قبول دارد که تکثیر ویروسی روش مفیدی برای ارزیابی نتیجه تست با کیت تشخیص کرونا است و اخیرا بررسی هایی را در این راستا انجام داده است.

این سازمان گفته است که با آزمایشگاه ها تماس دارد تا احتمال بروز نتایج مثبت غلط را کاهش دهد و اینکه “آستانه سیکل” و “نقطه مقطع” کجا باید باشد.

اما این سازمان گفته است که کیت تشخیص کرونای مختلفی برای تشخیص مورد استفاده است که آستانه متفاوت و شیوه های متفاوت خواندن نتیجه را به کار می برند و به این ترتیب تعیین دامنه برای مقطع را دشوار می کنند.

اما پروفسور بن نیومن استاد دانشگاه ردینگ می گوید که تکثیر ویروس از نمونه گرفته شده از یک بیمار “کم اهمیت نیست.”

او می گوید: “این بازنگری ممکن است باعث شود که به طور اشتباه دشواری تکثیر ویروس سارس-کو-۲ از نمونه بیمار را با احتمال انتشار آن مرتبط کنیم”.

پرفسور فرانچسکو ونتورلی، متخصص میکروب شناسی منطقه امیلیا-رومانیا در ایتالیا که در ماه مارس شاهد شیوع شدید ویروس کرونا بود گفته است که در این مورد که در زمان بهبود بیمار ویروس تا چه مدت عفوت زا باقی می ماند “قطعیت لازم وجود ندارد”.

کیت تشخیص کرونا

کیت تشخیص کرونا

بعضی مطالعات مبتنی بر تکثیر ویروسی به این نتیجه رسیدند که در ۱۰ درصد بیماران پس از هشت روز همچنان ویروس فعال بود.

در ایتالیا که اوج بیماری زودتر از بریتانیا بروز کرد، برای چند هفته تعداد مبتلایان بیش از میزان واقعی گزارش شد زیرا تست افرادی که چند هفته پیش مبتلا شده بودند مثبت بود.

اما با عبور از اوج بیماری، این پدیده کم می شود.

پرفسور پیتر اوپنشو، استاد امپریال کالج دانشگاه لندن، گفته است که پی سی آر “یک روش بسیار حساس تشخیص بقایای ماده ژنتیکی ویروسی است.”

او می گوید که “این به منزله شواهدی از عفونت زایی نیست”. اما نظر عمومی پزشکان این است که بیماران “به احتمال زیاد بعد از ده روز پس از ابتلا هم همچنان ویروس را منتقل می کنند.”